info@modernymakler.sk

+421 910 654 873

Your search results

Trh s nehnuteľnosťami: Čo môžete aktuálne očakávať na trhu s nehnuteľnosťami?

Posted by moderny-makler on 11 júla, 2023
0

Trh s nehnuteľnosťami je v súčasnosti predmetom rozsiahlej diskusie v mnohých ohľadoch. Rastúce ceny, obmedzená dostupnosť bývania a nové investičné príležitosti vytvárajú prostredie neustálych dynamických zmien. Aký je aktuálny stav na trhu s nehnuteľnosťami, aké sú nové trendy v bývaní a čo ovplyvňuje cenu?

Faktory, ktoré momentálne ovplyvňujú trh nehnuteľností

Trh s nehnuteľnosťami ovplyvňujú rôzne faktory, ktoré menia dopyt po nehnuteľnostiach. Ide predovšetkým o úrokové sadzby hypoték, dostupnosť hypoték, celkový stav nehnuteľnosti a vyššie množstvo ponúk nehnuteľností na trhu, čo taktiež zapríčiňuje znižovanie cien nehnuteľností.

trh s nehnuteľnosťami

Aká je momentálna dostupnosť bývania z pohľadu kúpy nehnuteľnosti ?

S rastom cien nehnuteľností sa môže zhoršiť dostupnosť bývania pre niektoré skupiny obyvateľstva, najmä pre mladých a nízko či stredne zarábajúcich ľudí. Mnohí majú problémy s hľadaním dostupného bývania v centrálnych oblastiach miest, kde je dopyt najväčší. Aj napriek dostupnosti jednotlivých nehnuteľností je cena bývania natoľko vysoká, že nie každý si môže dovoliť bývať v takejto nehnuteľnosti, či už v súvislosti s výškou úrokových sadzieb alebo rastúcimi cenami energií. To sa týka aj prenájmu, nielen kúpy nehnuteľnosti.

Ako menia nové trendy situáciu na trhu s nehnuteľnosťami?

Okrem toho sme svedkami aj nových trendov, ktoré ovplyvňujú trh s nehnuteľnosťami. Rastúci dopyt po ekologicky udržateľných budovách je jedným z takýchto trendov. Stúpa záujem o nehnuteľnosti, ktoré sú energeticky účinné, využívajú obnoviteľné zdroje energie a majú minimálny environmentálny dopad. Kupujúci sa čoraz viac zaujímajú o zelené technológie a ekologické riešenia pri výstavbe a renovácii nehnuteľností. Ďalším dôležitým trendom je rozvoj inteligentných domových systémov. S rastom technológií sa stáva využitie inteligentných zariadení a automatizácie v nehnuteľnostiach populárnejším. Kupujúci majú záujem o inteligentné domáce zariadenia, ktoré im umožňujú ovládať svetlá, kúrenie, bezpečnostné systémy a ďalšie aspekty ich domova pomocou smartfónov a internetu.

S rastúcou dôležitosťou zdravia a skúsenostiach po obmedzeniach spojených s COVID- 19 majú ľudia taktiež väčší záujem o život v lokalitách s prístupom k prírode. Nech už ide o domy s výhľadom na jazero, nehnuteľnosti v blízkosti lesov alebo byty so záhradou, táto preferencia ovplyvňuje cenu a dostupnosť nehnuteľností v týchto lokalitách.

Ako vyzerá súčasný trh s nehnuteľnosťami z pohľadu kúpy/predaja ?

Trh s nehnuteľnosťami je v súčasnosti plný dynamiky a nových príležitostí. Ceny niektorých nehnuteľností, najmä novostavieb, rastú, ale iba v TOP lokalitách.  Dopyt po bežných nehnuteľnostiach, nielen zo sekundárneho trhu, ktoré nie sú v TOP lokalitách ochladol a záujem je nižší  Na druhej strane sme svedkami stále rastúcich cien prenájmov, čo vytvára príťažlivé investičné možnosti. Investovanie do nehnuteľností sa stalo populárnou stratégiou pre mnohých investorov, avšak je dôležité si uvedomiť, že trh s nehnuteľnosťami je citlivý na rôzne faktory a existuje riziko možného prehriatia. Regulačné opatrenia, zmeny úrokových sadzieb, demografické trendy a vývoj ekonomiky sú len niektoré z faktorov, ktoré môžu ovplyvniť trh s nehnuteľnosťami a jeho výkonnosť.

Je súčasný trh vhodný pre kupujúcich?

Kupujúci a investori musia byť predovšetkým dôkladne informovaní, o akú nehnuteľnosť ide a či sa im do nej oplatí investovať peniaze. Musia predtým zvážiť rôzne faktory, a to napríklad informácie o aktuálnom stave nehnuteľnosti a s tým spojené rekonštrukčné práce, dostupnosti bývania v danej lokalite, investičný potenciál, mesačné náklady na bývanie v danej nehnuteľnosti,  príležitosti na rozmach v danej lokalite a podobne. V konečnom dôsledku je súčasný trh vhodný najmä pre tých kupujúcich, ktorí majú vlastný kapitál.

trh s nehnuteľnosťami

Pomôžeme vám s predajom, kúpou a prenájmom nehnuteľností

Trh s nehnuteľnosťami sa vyvíja a mení vplyvom rôznych faktorov. Je dôležité sledovať novinky, analyzovať trendy a prispôsobovať sa zmenám prostredia. Len tak je možné získať výhodu a využiť potenciál, ktorý tento trh ponúka. Aj keď existujú určité riziká a neistoty, trh s nehnuteľnosťami si stále udržuje svoju atraktivitu a je považovaný za stabilnú investíciu. Navyše digitálny marketing a online platformy umožňujú efektívnejšie spojiť predajcov a kupujúcich, čo zjednodušuje proces nákupu a predaja nehnuteľností. Virtuálne prehliadky, videá a 3D vizualizácie majú tiež vplyv na spôsob, ako si ľudia prezerajú a rozhodujú sa o nehnuteľnostiach. Či už máte záujem o prenájom nehnuteľnosti, predaj svojej nehnuteľnostialebo kúpu novej nehnuteľnosti, v realitnej kancelárii Moderný maklér vám s vašimi požiadavkami radi pomôžeme. Neváhajte nás kontaktovať na +421 910 654 873 alebo info@modernymakler.sk.

Porovnať ponuky