info@modernymakler.sk

+421 910 654 873

Your search results

6 tipov, na čo si dávať pozor pri prenájme bytu

Posted by admin-harton on 18 augusta, 2021
0

Život sa po viacerých Covid vlnách postupne vracia do “nového normálu” a rovnako aj v realitách a na nájomnej scéne svitá na lepšie časy. Pravdepodobne sa opäť dočkáme prílivu ľudí, ktorí kvôli práci hľadajú dočasný domov alebo študentov, ktorí miesto internátov radšej vyhľadávajú prístupné podnájmy.

Veľká ponuka a dopyt môžu spôsobiť, že sa do uzatvárania nájomných zmlúv pustíte s horúcou hlavou. Či už sa chystáte byt prenajímať alebo naopak nové bývanie zháňate, na určité veci si treba dávať obzvlášť pozor! Kým sa pustíte do podpisovania, prečítajte si naše tipy z realitnej praxe.

Rady pre prenajímateľov:

  1. Bez papieru už ani krok – Reč je konkrétne o nájomnej zmluve. Môže to znieť ako banalita, no aj v súčasnosti ju veľa ľudí opomína a častokrát to má za následok viaceré komplikácie. Ak sa chystáte prenajímať byt, určite odporúčame uzavrieť nájomnú zmluvu podľa zákona o krátkodobom nájme bytu. Pre prenajímateľa je výhodnejšia a spoľahlivejšia.
  2. Kedy prídu peniaze? – Je praktické dohodnúť si s nájomcami platbu za prenájom vždy mesiac vopred, napríklad k dvadsiatemu dňu. Týmto spôsobom máte ako prenajímateľ istotu, že budete mať kryté nájomné vždy v predstihu.
  3. Pokrytie nečakaných výdavkov – Aby ste predišli zbytočným výdavkom spojeným s prípadným poškodením majetku alebo nedoplatkom, určite zakomponujte do zmluvy výšku depozitu, respektíve kaucie. V prípade, že chcete byť ústretovejší voči nájomcom, celkovú sumu môžete pokojne rozdeliť do viacerých splátok.
  4. Zvieratá v byte ako výhoda? – Predstava, že by váš byt znehodnocovali domáci miláčikovia cudzích ľudí môže byť niekedy desivá, a preto je dôležité uviesť do zmluvy podmienku zákazu zvierat v byte. Ak však plánujete prenajímať starší, nie šťastne dispozične riešený či neprerobený byt, môžu byť pre vás nájomcovia so zvieratami naopak veľkou výhodou. Keďže ich mnoho prenajímateľov práve kvôli tejto podmienke automaticky odmieta, môžete tento fakt využiť vo svoj prospech a docieliť spokojnosť oboch strán.
  5. Koho si „pozvať“ do bytu – V dobe sociálnych sietí nie je žiadny problém vyhľadať si kohokoľvek cez internet. Tento krok vám môže byť veľmi nápomocný, najmä ak o danom človeku nič neviete. Podobným spôsobom dokážete o potenciálnych nájomcoch niekoľkými klikmi zistiť aspoň základné údaje, overiť si fakty, prípadne prehodnotiť, či sa vám zdajú naozaj vhodní a seriózni a či práve im zveríte do rúk svoj byt.
  6. Daňové povinnosti – Nezabúdajte, že prenájom bytu sa chápe ako podnikateľská činnosť. Je preto dôležité prihlásiť sa na daňový úrad najneskôr do tridsiatich dní od začiatku prenájmu.

Rady pre nájomcov:

  1. Naozaj tečie voda? – Pred spísaním preberacieho protokolu je pre vás, ako nájomcu naozaj dôležité, aby ste sa oboznámili so zariadením bytu a otestovali, či všetko funguje ako má (či správne tečú kohútiky, či naozaj odteká voda v kúpeľni, či fungujú všetky spotrebiče…), a tiež či nezbadáte prípadné skryté vady, ktoré vám prenajímateľ zamlčal alebo o nich sám nevie. Týmto spôsobom si poistíte, že keď budete niekedy byt opúšťať, nebudú vám účtované zbytočné poplatky. Je preto dobré všetko si odskúšať priamo pri obhliadke bytu.
  2. Prenajímateľ na návšteve – Treba brať na vedomie, že prenajímateľ má právo vstúpiť do svojho bytu aspoň raz do mesiaca. Jeho návšteva však musí byť vopred ohlásená, najlepšie zakomponovaná v zmluve na presný dátum a čas a len so súhlasom nájomcov a za ich prítomnosti. Ak by sa vám náhodou prenajímateľ neohlásene a svojvoľne prechádzal po byte, určite to nie je v poriadku a v tomto prípade už je nutné riešiť veci s políciou
  3. Aby peňaženka toľko netrpela – Začiatky spojené s novým podnájmom vedia byť finančne náročné najmä z dôvodu množstva vstupných poplatkov (záloha, prvá splátka, kaucia…). Aby ste si však uľahčili situáciu, je možné dohodnúť si s prenajímateľom rozdelenie jednotlivých splátok, napríklad kaucie, do dvoch, prípadne troch mesiacov. Týmto spôsobom sa dokážete vyhnúť tomu, že koncom prvého mesiaca nájmu ostanete na nule
  4. Na prvý dojem máte len jeden pokus – Hoci to môže znieť povrchne, veľa prenajímateľov si stále potrpí na tom, komu svoj byt prenajímajú, a preto je dobré snažiť sa na prvom stretnutí vyzerať seriózne a slušne. Netreba totiž zabúdať, že prenajímateľ je ten, kto si vyberá nájomcov, takže sa určite oplatí keď si dáte aspoň trochu záležať na svojej celkovej prezentácii
  5. Obhliadky za pár klikov – V súčasnosti nájdete najviac ponúk práve na sociálnych sieťach, čo môže byť výhodou najmä preto, že častokrát hneď vidíte, kto byt prenajíma. Týmto spôsobom získate z pohodlia domova nielen predstavu o stave bytu, ale aj o jeho prenajímateľovi
  6. Platiť či neplatiť? – Pri hľadaní nového bývania jednoznačne pozerajte aj na to, či treba platiť províziu realitnej kancelárii za sprostredkovanie podnájmu. Tento poplatok niekedy totiž hradí prenajímateľ a niekedy samotný nájomca, čo však môže byť finančne náročné a nepraktické. Ak už ste však pre daný byt rozhodnutí, odporúčame dohodnúť sa s prenajímateľom a províziu si rozdeliť aspoň pol na pol

Či už byt prenajímate alebo si prenájom hľadáte, veríme, že vám tento článok pomôže lepšie sa orientovať v náležitostiach spojených s nájmom.

Ak si však chcete ušetriť čas a námahu alebo si jednoducho netrúfate púšťať sa do prípravy zmlúv na vlastnú päsť, neváhajte nás kontaktovať. S prenájmami nehnuteľností máme bohaté skúsenosti a radi vám pomôžeme splniť akékoľvek požiadavky, od vypracovania kvalitnej nájomnej zmluvy, vybavovania obhliadok až po samotné sprostredkovanie nájmu a odovzdanie bytu.

Porovnať ponuky