info@modernymakler.sk

+421 910 654 873

Your search results

Najčastejšie otázky, ktoré by ste sa mali opýtať na obhliadke

Posted by admin-harton on 7 marca, 2023
0

Obhliadka je veľmi dôležitou súčasťou procesu kúpy a prenájmu bytu či domu. Pokiaľ hľadáte svoj vysnívaný byt alebo dom, je potrebné vždy požiadať o obhliadku nehnuteľnosti. Na obhliadke si môžete pozrieť nielen každú časť nehnuteľnosti, ale tiež sa opýtať majiteľa či realitného makléra na všetky dôležité otázky, ktoré v inzeráte neboli uvedené. Toto sú najčastejšie otázky, ktoré by ste sa mali opýtať na obhliadke.

Dôležitosť a priebeh obhliadok

Každý inzerát ponúka základné informácie, ktoré by ste mali o nehnuteľnosti vedieť. Zväčša ide o rozlohu, polohu či náklady na prenájom bytu. Na základe inzerátov je však veľmi riskantné nehnuteľnosť kupovať. Preto by ste si mali pred každým prenájmom a kúpou nehnuteľnosti dohodnúť obhliadku. Realitný maklér alebo majiteľ vám spočiatku povie všetky základné informácie, ktoré by ste o nehnuteľnosti mali vedieť. Ak na obhliadke nezastihnete majiteľa nehnuteľnosti, dobrý realitný maklér by však mal vedieť odpovedať aj na doplňujúce otázky týkajúce sa domu a bytu. Práve tie vás môžu presvedčiť o prenájme či kúpe nehnuteľnosti alebo naopak vás odradia. Skôr, ako si obhliadku dohodnete, si vopred premyslíte, na aké otázky sa budete pýtať.

Na čo sa nezabudnúť spýtať pri prenájme nehnuteľnosti:

 • Doba nájmu
 • Výška kaucie
 • Výpovedná lehota
 • Či je pokuta za skončenie nájmu pred skončením platnosti zmluvy (veľa ľudí to dáva vo výške jednomesačného nájmu) je to nad rámec zákona…
 • Domáce zvieratá
 • Balík internet a Tv
 • Opravy v byte
 • Platba na účet

Na čo sa nezabudnúť spýtať pri kúpe bytu:

 • Lokalita – okolie a občianska vybavenosť
 • Cena bytu + náklady na energie
 • Dispozícia, veľkosť a orientácia bytu
 • Stav bytu zvonku/zvnútra
 • Materiály použité v byte
 • Vykurovanie
 • Rekonštrukcia a opravy v byte
 • Susedia a vzťahy
 • Technický stav bytu
 • Právny stav bytu

Na čo sa nezabudnúť spýtať pri kúpe domu:

 • Lokalita – okolie a občianska vybavenosť
 • Cena domu + náklady na energie
 • Dispozícia, veľkosť a orientácia domu
 • Právny stav domu
 • Technicky stav domu
 • Údržba domu
 • Susedia a susedské vzťahy
 • Cena za dodatočné opravy

Na čo sa nezabudnúť spýtať pri kúpe pozemku:

 1. Lokalita a občianska vybavenosť – je pozemok v zastavanej časti alebo v extraviláne? Ako ďaleko je zastávka hromadnej dopravy, potraviny, reštaurácie či školy peši? Je pozemok na okraji alebo v centre dediny/ mesta?
 2. Inžinierske siete – aké inžinierske siete sa nachádzajú na pozemku? Ak na pozemku žiadne nie sú, je možné ich zaviesť? Koľko to bude približne stáť? Ako je možné vyriešiť vodu? Je tam predpríprava na kanalizáciu alebo studňou?
 3. Druh parcely – ako je pozemok zaevidovaný na katastri? Je možné ho preklasifikovať na stavebný pozemok, parcelu „C“? Je pozemok v chránenom území?
 4. List vlastníctva: koľko vlastníkov je na pozemku? Je pozemok vysporiadaný? Aké sú na pozemku ťarchy? Je na liste vlastníctva plomba? V prípade viacerých vlastníkov, súhlasia všetci majitelia s predajom? Sú všetci majitelia pozemku známi?
 5. Prístupová cesta – je spevnená, poprípade je plán spevnenú cestu vybudovať? Aká je prístupnosť v zime? Je cesta celoročne udržiavaná?
 6. Susedné pozemky a susedia – sú na susedných pozemkoch vystavané nehnuteľnosti? Plánuje sa v okolí výstavba poprípade väčšie developerské projekty? Chovajú susedia poľnohospodársku zver? Ako sú udržiavané susedné pozemky a stavby a kto v nich žije? Ako ďaleko je frekventovaná cesta, pole, továrne, priemyselná zóna? Majú vplyv na hlučnosť, prašnosť a ovzdušie okolia, v ktorom sa nachádza pozemok?
 7. Kvalita pôdy – dôležité v prípade využívania pozemku na pestovanie. Kvalitu pôdy je potrebné urobiť oficiálnym rozborom, ale náklady nenesie predávajúci
 8. Územno-plánovacia informácia – plán obce výstavby a rozvojový potenciál na pozemku a v okolí, ktorý je možné získať na príslušnom úrade obce
 9. Možnosti výstavby na pozemku – je možné pozemok rozparcelovať a vystavať na ňom viacero nehnuteľností? Je veľkosť pozemku dostačujúca na výstavbu garáže, terasy, altánku, poprípade bazéna?
 10. Sú na pozemku, v jeho okolí alebo pod ním potenciálne hrozby, ako napríklad podzemné vody, ktoré môžu spôsobiť vlhnutie nehnuteľnosti, klesanie pôdy alebo zaplavovanie? Nachádzajú sa v blízkosti močiare? Je pozemok situovaný v záplavovej oblasti? Ak áno, kedy bola oblasť naposledy zaplavená? Ak je pozemok na kopci alebo pod ním, hrozí tam zosuv pôdy?

Hodnota nehnuteľnosti

Prvá vec, ktorá vás určite bude zaujímať v prípade kúpy nehnuteľnosti je cena nehnuteľnosti. Vplyvom inflácie sa aj ceny nehnuteľností zvýšili, a preto je práve cena mnohokrát ten rozhodujúci faktor. Cena bytov a domov sa však líši v závislosti od lokality, od výmery, od toho či ide o novostavbu alebo staršiu nehnuteľnosť a od stavu. V prípade, že chcete bývať v novostavbe, v zariadenom byte a priamo v centre mesta, hodnota tejto nehnuteľnosti bude o čosi vyššia. Nezabudnite sa opýtať aj na mesačné náklady.

Stav nehnuteľnosti

 • či je nehnuteľnosť po rekonštrukcii,
 • kedy sa robila rekonštrukcia,
 • či je byt/dom zateplený,
 • či sa menili elektrické rozvody,
 • v akom stave sú radiátory a okná,
 • ako je zabezpečené a riešené vykurovanie domácnosti,
 • ak je dom/byt v pôvodnom stave, na akú sumu by realitný maklér/predávajúci odhadoval rekonštrukciu nehnuteľnosti.

Opýtajte sa aj na rekonštrukciu celého bytového komplexu, či boli menené stúpačky, strecha alebo výťah. Okrem technického stavu si vždy preverte aj právny stav nehnuteľnosti.

Pri prenájme alebo kúpe nehnuteľnosti je potrebné poznať aj stav nehnuteľnosti. Ak si kúpite starší a neprerobený dom či byt, cena síce bude nižšia, avšak budete musieť investovať množstvo času a peňazí do prerábky. Základnými otázkami sú teda:

Životnosť a kvalita nehnuteľnosti

Pri obhliadke si môžete sami skontrolovať, v akom stave je nehnuteľnosť. Bohužiaľ, na prvý pohľad nezistíte, čo sa nachádza pod povrchom omietky, pod podlahou či dlažbou. Realitný maklér nemusí vedieť kompletne všetky informácie, ktoré sa týkajú nehnuteľnosti. Väčšinou vie len tie, ktoré mu nadiktoval samotný majiteľ. Za opýtanie však nič nedáte, a preto sa pokojne opýtajte, či bol s nehnuteľnosťou niekedy problém, či bol dom alebo byt niekedy vytopený, či bol v domácnosti problém s plesňou, s hmyzom a podobne. To všetko môže ovplyvniť kvalitu a životnosť nehnuteľnosti. Zo zákona sú však chránení pred skrytými vadami.

Okolnosť predaja

Síce ide o osobnejšiu otázku, no práve odpoveď na ňu môže ovplyvniť váš rozhodovací proces. Dôvodov na predaj nehnuteľnosti môže byť mnoho. Pokiaľ sa vám zdá, že ide o bezchybnú nehnuteľnosť, možno je dôvodom predaja práve nejaká nepríjemná okolnosť. Samozrejme, nemusí to byť hlavným dôvodom.

Rekonštrukcia nehnuteľnosti

Ak si nehnuteľnosť len prenajímate, je dôležité sa pred prenájmom opýtať aj na možné rekonštrukcie. V zmluve sa často vyskytuje bod, ktorý veľkú rekonštrukciu nehnuteľnosti zakazuje.

Lokalita, v ktorej sa nehnuteľnosť nachádza

Veľmi dôležitá je aj lokalita nehnuteľnosti. Pokiaľ lokalitu nepoznáte, zistíte si o nej čo najviac informácií alebo sa spýtajte makléra. Je veľmi dôležité, aby ste mali v blízkosti školu, škôlku, potraviny, poštu, voľnočasové aktivity a mali dobrú dostupnosť aj do mesta, teda dobrú občiansku vybavenosť. Pokojne sa opýtajte svojho makléra, aké sú plusy a mínusy danej lokality, či sa v okolí plánuje s nejakou výstavbou a či je v danej lokalite zvýšená kriminalita. Opýtajte sa aj na susedov a vzťahy s nimi.

Ostatné

Nezabudnite sa opýtať aj na to, aká je orientácia na svetové strany a či k nehnuteľnosti prislúcha pivnica, komora alebo kočikáreň. V prípade domu sa opýtajte na zastavanú plochu a rozlohu celého pozemku.

Dohodnite si obhliadku s maklérom z realitnej kancelárie Moderný maklér

Pokiaľ hľadáte nové bývanie alebo potrebujete poradiť ohľadom bývania, v realitnej kancelárii Moderný maklér môžete využiť službu agenta kupujúceho. Práve realitný maklér vás rád prevedie celým procesom kúpy a prenájmu nehnuteľnosti. Nechajte si poradiť a nájdite si aj vy svoje vysnívané bývanie ešte dnes.

Porovnať ponuky